V Turniej Muzyków Prawdziwych - TMP 2019

Zobacz koncert finałowy V Turnieju Muzyków Prawdziwych

AKTUALNOŚCI | 06-09-2019
Muzyka tradycyjna, regionalny folklor i miłość do swojej małej ojczyzny to trzy cechy wspólne wszystkich tych, których usłyszymy podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych. Finalistów turniejowych zmagań oraz gościa specjalnego, zespół Dikanda, usłyszymy już 8 września o godz. 17:00 w złotej sali oraz na  YouTube Filharmoniiprofilu FB Filharmonii.
Wydarzeniem wieńczącym jubileuszową, piątą edycję Turnieju Muzyków Prawdziwych będzie koncert finałowy. Poznamy laureatów wszystkich kategorii konkursowych, a najlepsi śpiewacy i instrumentaliści, najlepsze kapele, zespoły śpiewacze i pary taneczne wystąpią przed publicznością.

Gościem specjalnym i bohaterem drugiej części finału Turnieju Muzyków Prawdziwych będzie szczeciński zespół Dikanda, który swoje muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie. W jego utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie. Koncerty Dikandy to niezwykle emocjonalna podróż po etnicznych brzmieniach, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych uczuć.

Zespół istnieje od 1997 r. W swoim dorobku ma 7 płyt, w tym DVD Live nagrywane w zakopiańskim Teatrze Witkacego; setki koncertów (głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, ale również w Rosji, Indiach i USA), oraz liczne nagrody, w tym nagrodę za „Płytę roku” niemieckiego czasopisma „Folker”, przyznaną w 2005 r. za „Usztijo”.

Oglądaj na naszym kanale Youtube
Oglądaj na naszym profilu Facebook

Dotychczasowe edycje Turnieju Muzyków Prawdziwych zgromadziły blisko sześciuset wykonawców z najróżniejszych zakątków Polski, którzy zaprezentowali zarówno wierne, jak i twórcze podejście do przekazu źródłowego, mistrzowskie opanowanie instrumentów, emocjonalność, ekspresję i wysoką wartość wykonań. Muzycy i muzykanci dali jednak przede wszystkim świadectwo wiarygodności muzyki tradycyjnej. Wielobarwność, różnorodność muzyki ludowej i jej nowe, niekiedy zaskakujące interpretacje to autentyczne kultywowanie dziedzictwa i zarazem jego kontynuacja, to czynienie tradycji wciąż żywą.

Realizacja transmisji koncertu See TV
Idę do Filharmonii
05-09-2019 11:41
Kwiecień 2021