GRANDIOSO

Nowy sezon wraz z orkiestrą otworzy skrzypek - Ning Feng

AKTUALNOŚCI | 25-09-2019
Koncertem skrzypcowym D-dur Ludwiga van Beethovena zainaugurujemy nowy sezon artystyczny 2019/2020. Już w najbliższy piątek 27 września Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Rune Bergmanna wykona go wraz z triumfatorem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w 2006 roku - Ningiem Fengiem.
Choć mówią Państwo, że każdy koncert w Filharmonii w Szczecinie jest wydarzeniem wyjątkowym, to jednak każda inauguracja sezonu musi być wyjątkiem wśród wyjątków! To wydarzenie, które powinno zapaść w pamięć na cały rok: nam – żebyśmy pełni pozytywnej energii mogli zacząć pracę w kolejnym sezonie pełnym muzyki, a Państwu – żebyście Państwo czuli się u nas wyjątkowo i przez kolejne miesiące wracali do nas jak najczęściej.

27 września, podczas koncertu inaugurującego nowy sezon artystyczny 2019/2020 wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Rune Bergmanna wystąpi Ning Feng - chiński skrzypek, obecnie mieszkający w Berlinie, znany na całym świecie jako artysta o wielkim liryzmie, wrodzonej muzykalności i oszałamiającej wirtuozerii.

Ning Feng studiował w Sichuan Conservatory of Music, Hanns Eisler School of Music (Berlin) u Antje Weithaas oraz w Royal Academy of Music (Londyn) u Hu Kun, gdzie był pierwszym studentem, jaki kiedykolwiek otrzymał notę 100% za recital dyplomowy. Dziś występuje z największymi orkiestrami i dyrygentami, w koncertach recitalowych i kameralnych. W najbliższy piątek w złotej sali naszej Filharmonii zabrzmi klasyka gatunku w jego wykonaniu, jeden z najczęściej grywanych koncertów skrzypcowych w historii muzyki - Koncert skrzypcowy D-dur Ludwiga van Beethovena.

Feng w jednym z wywiadów zapytany o instrument, na którym gra, odpowiedział: „Cóż… to stradivarius z 1721 roku, co właściwie wyczerpuje w osiemdziesięciu procentach cały temat! Mogę powiedzieć, że ten instrument ma osobowość. To jak praca z kolegą. Może być dwóch profesjonalistów, ale mogą nie pasować do siebie osobowościowo”. Co prawda w dalszej części wywiadu tego nie zdradza, ale można podejrzewać, że nieustające pasmo sukcesów na arenie międzynarodowej oznacza, że ci dwaj profesjonaliści - skrzypek i instrument - w pełni do siebie pasują.

Koncert inauguracyjny dopełni dzieło innego wielkiego kompozytora, Béli Bartóka, a jednocześnie najbardziej znany Koncert na orkiestrę, jaki napisano. Bartók przyznawał, że mógł nazwać go symfonią, ale poszczególne sekcje orkiestry wykonują w nim tak wirtuozowskie i solistyczne partie, że wprost musi to być koncert. Solistą w nim jest cała orkiestra, która może zaprezentować pełnię swoich możliwości i umiejętności i z pewnością zrobi to pod batutą Dyrektora Artystycznego Filharmonii, maestro Rune Bergmanna.

Lipiec 2021
05LIPpn, 18:00
Filharmonia Szczecin OnlineJorge Luis Valcarcel Gregorio | Jubileusz artystycznybezpłatna premiera online
05LIPpn, 21:00