GRANDIOSO

80-lecie Poznańskich Słowików i koncert w Filharmonii

AKTUALNOŚCI | 07-11-2019
Jesienią 1939 roku w Poznaniu, dziewiętnastoletni Stefan Stuligrosz założył mały chór chłopięco-męski, który śpiewał podczas mszy św. w dwóch poznańskich kościołach dostępnych wówczas dla Polaków. Dziś chór ten obchodzi 80-lecie istnienia i jest jednym z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych chórów w kraju i na świecie. Poznańskie Słowiki, bo o nich mowa, usłyszymy w Filharmonii już 29 listopada o godzinie 19:00 podczas koncertu MONIUSZKO 200.
W naszej Filharmonii 29 listopada zaprezentujemy uroczyste wykonanie czterech „Litanii ostrobramskich” Stanisława Moniuszki z udziałem wspaniałych polskich solistów - Sylwi Olszyńskiej, Jadwigi Rappé, Aleksandra Kunacha oraz Roberta Gierlacha. Naszym gościem będzie też Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”.

Tradycja zespołu sięga 1939 roku, kiedy Stefan Stuligrosz rozpoczął konspiracyjne próby z garstką śpiewaków z chóru katedralnego. Od samego początku występy zespołu były prawdziwą manifestacją polskości. Po wojnie, dzięki swojego twórcy, zespół rozrósł się liczebnie, a zyskawszy pierwsze znaczące sukcesy artystyczne, został w 1950 roku oficjalnie włączony do Filharmonii Poznańskiej. Rychło też w całej Polsce przylgnęła doń nazwa „Poznańskie Słowiki”. Profesor Stefan Stuligrosz był przez 72 lata kreatorem artystycznej klasy Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej.

Po śmierci profesora Stuligrosza – zgodnie z jego wolą – dyrektorem artystycznym „Poznańskich Słowików” został mianowany Maciej Wieloch, związany z „Poznańskimi Słowikami” od ponad 50 lat. W maju 1965 roku został w nim sopranistą, nauczył się świetnie czytać nuty, poznał tajemnice i magię wielkiej muzyki. Śpiewał z chórem w sławnych salach koncertowych, a jako baryton wielokroć wykonywał partie solowe w dziełach oratoryjnych. Te doświadczenia z lat chłopięcych utrwaliły w nim muzyczną pasję oraz wielką dbałość o przygotowanie każdego utworu, każdej muzycznej frazy.

Obecnie dorobek chóru obejmuje kilkadziesiąt nagrań i kilkaset koncertów na całym świecie. W tym roku Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” świętuje 80-lecie istnienia. Przez wszystkie lata swojej działalności zespół tworzyło blisko 1700 śpiewaków. Dziś są nie tylko wizytówką Poznania, ale bez wątpienia prawdziwym ambasadorem polskiej kultury na świecie. Chór śpiewał we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd. i Japonii. Występował w prestiżowych koncertach oraz dla koronowanych głów czy prezydentów i papieży. Wystąpią także w Filharmonii w Szczecinie, gdzie 29 listopada muzycznie będziemy świętować 80 lat „Poznańskich Słowików”, a także dwusetną rocznicę urodzin ojca polskiej opery, Stanisława Moniuszki.

Bilety w cenie 25-55 zł na koncert MONIUSZKO 200 29 listopada o godzinie 19:00 można kupić w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl.

Kwiecień 2021
04KWInd, 19:00
Filharmonia Szczecin OnlineSCHUMANN | RACHMANINOV | CHOPINbezpłatna premiera online
05KWIpn, 19:00