Orkiestra Filharmonii w Szczecinie we Wrocławiu

AKTUALNOŚCI | 16-01-2020
Z jednej z najlepszych sal koncertowych w Polsce do... jednej z najlepszych sal koncertowych w Polsce. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod batutą Rune Bergmanna i z towarzyszeniem Małgorzaty Walewskiej wystąpi w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu już w sobotę 18 stycznia o godzinie 18:00. Artyści zaprezentują program złożony z utworów Mieczysława Karłowicza - patrona Filharmonii w Szczecinie.

Interpretacje dzieł Mieczysława Karłowicza na przestrzeni kilkudziesięciu lat brzmiały w wykonaniu różnych orkiestr, pod batutami wielu dyrygentów i na wielu płytach. Filharmonia w Szczecinie, której Mieczysław Karłowicz patronuje już od ponad 60 lat, oddaje hołd temu wybitnemu polskiemu kompozytorowi wykonując regularnie jego kompozycje oraz nagrywając kolejne płyty.

Koncert w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu będzie m. in. przedpremierową prezentacją (kolejną po koncercie w Filharmonii w Szczecinie i w Filharmonii Narodowej podczas Festiwalu Beethovenowskiego) materiału zarejestrowanego w kwietniu 2019 r., który znajdzie się na kolejnej płycie szczecińskich filharmoników - wczesnych kompozycji Karłowicza - „Pieśni”. Pierwotnie napisane na fortepian i głos solowy ukazane zostaną w zupełnie nowej odsłonie.

Orkiestracji siedemnastu z dwudziestu dwóch zachowanych utworów, specjalnie na potrzeby płyty, dokonał Piotr Moss, kompozytor, który doskonale oddał ducha epoki oraz styl kompozytorski Karłowicza. Zarówno na płycie, jak i podczas koncertu w NFM orkiestrze towarzyszyć będzie światowej sławy solistka, pierwsza dama polskiej sceny operowej, obdarzona przejmującym mezzosopranem dramatycznym - Małgorzata Walewska.

Nagranie płyty z „Pieśniami” Mieczysława Karłowicza to kolejny etap projektu zakładającego wydanie wszystkich dzieł patrona Filharmonii w Szczecinie. Trzy wydane do tej pory płyty dowiodły, że Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, to znakomici interpretatorzy dzieł kompozytora.

Podczas koncertu w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu oprócz „Pieśni” wrocławscy melomani usłyszą także dwa poematy symfoniczne Mieczywława Karłowicza. „Stanisław i Anna Oświecimowie op.12” to muzyczna opowieść o bracie i siostrze, najwierniejszych kochankach, którzy według podań padli ofiarą swej stałej i niezachwianej miłości, z kolei „Epizod na maskaradzie op. 14” opisujący ostatnie spotkanie mężczyzny z tajemniczą piękną nieznajomą, które nastąpiło na maskaradzie, a po którym pozostała tylko pustka i wspomnienie niedościgłego szczęścia.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie z towarzyszeniem Małgorzaty Walewskiej wystąpi w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu już w sobotę 18 stycznia o godzinie 18:00.

Bilety na koncert Pieśni i poematy dostępne są w sprzedaży w kasie NFM oraz na nfm.wroclaw.pl.
01MAJsb, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Muzyka polskabezpłatna premiera online
02MAJnd, 19:00
BRILLANTE | Filharmonia Szczecin OnlineW starym kiniebezpłatna premiera online