GRANDIOSO

Z Wilna do Szczecina - Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna

AKTUALNOŚCI | 20-01-2020
Wraz z nowym rokiem w Filharmonii w Szczecinie kontynuujemy rozpoczętą przed laty muzyczną podróż. Naszymi gośćmi będą najwybitniejsi soliści i najlepsze orkiestry. Podczas koncertu 5 lutego przed szczecińską publicznością wystąpi Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Modestasa Pitrėnasa. Towarzyszyć im będzie laureat drugiej nagrody Konkursu Chopinowskiego z 2010 roku - Lukas Geniušas. Koncert już w środę 5 lutego o godzinie 19:00.

Muzyczna reprezentacja Litwy

Dzięki współpracy z Republiką Litewską po raz kolejny zaprezentujemy wspaniałe wydarzenie muzyczne. W ubiegłym sezonie gościliśmy najwybitniejszego litewskiego dyrygenta Juozasa Domarkasa, który poprowadził naszą orkiestrę podczas entuzjastycznie przyjętego koncertu.

W tym sezonie podczas koncertu 5 lutego gościć będziemy Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją jednego z wiodących litewskich dyrygentów - Modestasa Pitrėnasa. Orkiestrze towarzyszyć będzie laureat drugiej nagrody Konkursu Chopinowskiego z 2010 roku - Lukas Geniušas.

Osiemdziesiąt lat tradycji muzycznej

„Poziom artystyczny doskonałej litewskiej orkiestry symfonicznej zafascynował i oczarował publiczność.” Juan Pablo Goycochea (Pablo Macalupú-Cumpén); 2013, Lima

Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna (LNSO) działa od ośmiu dekad. Przywództwo Orkiestry Symfonicznej Miasta Wilna, założonej w 1940 r., powierzono słynnemu kompozytorowi i dyrygentowi Balysowi Dvarionasowi. W 1964 roku rozpoczął się nowy etap z młodym dyrygentem Juozasem Domarkasem, który zajął jego miejsce na podium orkiestry. Po przywróceniu niepodległości Litwy w 1990 r. Orkiestra otrzymała nazwę i status Narodowej Orkiestry Symfonicznej.

Grając około 50 dorocznych koncertów, LNSO pielęgnuje wyjątkowe tradycje, które w znacznym stopniu przyczyniają się do wspierania kultury muzycznej, pobudzają ambicje artystyczne młodych litewskich kompozytorów i wykonawców, zaspokajając publiczność zarówno dużymi dziełami symfonicznymi, jak i mniejszymi formami.

Koncert na 30-lecie niepodległości Litwy

Program wieczoru złoży się na niezapomniany koncert. Poemat „W lesie” litewskiego kompozytora Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa, to przepełnione symboliką dzieło kompozytora, który jednocześnie był utalentowanym malarzem wrażliwym na estetykę barw i dźwięków. Koncert fortepianowy nr 2 Sergieja Rachmaninowa i Symfonia Pastoralna Ludwiga van Beethovena to z kolei utwory, które z pewnością kojarzone są przez publiczność, a wykonaniu wybitnych artystów staną się doskonałym dopełnieniem wieczoru.

Koncert Litewskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej poświęcony będzie 30-leciu odzyskania przez Litwę niepodległości. 11 marca 1990 roku Litwa, jako pierwsza z republik radzieckich, proklamowała niezależność od ZSRR i uchwaliła Akt Przywrócenia Państwa Litewskiego – Deklarację Niepodległości.

Koncert Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna z Wilna I BEETHOVEN 250 odbędzie się 5 lutego 2020 r. o godzinie 19:00 w sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Bilety na koncert są wyprzedane.

Mecenasem koncertu jest Konsulat Republiki Litewskiej w Szczecinie.

Partnerami koncertu są Polska Żegluga Morska, C. Hartwig Szczecin, port.szczecin.pl/pl/Port Szczecin-Świnoujście oraz Bulk Cargo-Port Szczecin.
Kwiecień 2021
04KWInd, 19:00
Filharmonia Szczecin OnlineSCHUMANN | RACHMANINOV | CHOPINbezpłatna premiera online
05KWIpn, 19:00