GRANDIOSO

OAE w walce z kryzysem klimatycznym

AKTUALNOŚCI | 21-02-2020
Orchestra of the Age of Enlightenment (OAE), która już dziś wystąpi na scenie złotej sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie, ogłosiła, że ​​rezygnuje z podróży samolotem. W ramach zaangażowania na rzecz neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla muzycy na koncerty w Polsce i na Węgrzech udają się pociągami.
„Jestem bardzo dumny, że jestem częścią organizacji, która jest gotowa na wzięcie odpowiedzialności za skutki swojej działalności ”- powiedział Crispin Woodhead, Dyrektor OAE. „Przeprowadziliśmy dokładną analizę naszego wpływu na emisję węgla w obecnym sezonie 19-20 i jesteśmy zdeterminowani, aby dokonać pozytywnych zmian. Są to czyny, które wybrzmiewają głośniej niż słowa” - dodaje.

Orkiestrowe tournee, szczególnie to odbywane tranzytem lotniczym, jest najistotniejszym czynnikiem przyczyniającym się do emisji gazów cieplarnianych w tym sektorze. Lotnictwo przyczynia się do 2% światowej emisji dwutlenku węgla (Stowarzyszenie Międzynarodowego Transport Lotniczy, marzec 2019 r.). OAE podejmuje więc działania w związku z trwającym tournee, decyduje się na podróż pociągiem. Ta decyzja zmniejszy wpływ OAE na emisję CO2 o ponad 15 000 ton metrycznych. [Obliczenia w oparciu o aktualne brytyjskie współczynniki GHG GOV].

Podróż pociągiem będzie oznaczać dla OAE znacznie mniej komfortową i droższą podróż. Czas podróży do Budapesztu wzrośnie z 2,5 godzin (samolotem) do 24 godzin w każdą stronę oraz spowoduje, że budżet zostanie przekroczony. Jednakże, pomimo finansowych i praktycznych komplikacji OAE zdecydowała, że należy zrobić więcej, aby w miarę możliwości ograniczyć konsekwencje emisji dwutlenku węgla. Krótki lot do samego Budapesztu dla dwudziesto dwu osobowej orkiestry ma niesamowity wpływ na środowisko - ponad 10 ton metrycznych CO2 - w przypadku oszacowania na podstawie zalecanego przez rząd przelicznika. Jako demokratycznie prowadzona orkiestra, muzycy głosowali za podjęciem tego poważnego kroku, aby być bardziej eko w swoich zwyczajach podróżniczych. W Orkiestrze panuje zgoda co do tego, że ekologiczne zaangażowanie powinno być na pierwszym miejscu każdej organizacji.

Margaret Faultless, lider OAE, mówi: "Wszyscy Muzycy OAE biorący udział w tej podróży podpisali się pod tą rewolucyjną zmianą. To musiało się zadziać, chociaż nie jest to łatwa zmiana. Kryzys klimatyczny wymaga nie tylko rozmowy, ale i działania, a my jesteśmy naprawdę dumni, że zarząd OAE poparł i wspiera prośbę Muzyków, aby działać na rzecz bardziej ekologicznego i zrównoważonego ruchu turystycznego.”

By udokumentować i podzielić się ze światem swoimi spostrzeżeniami z podróży pociągiem OAE zabrała na tournee kamerzystę. Muzycy liczą, że film pokaże prawdziwy wymiar działań, z jakim orkiestra musi się zmierzyć by być ekologicznym, ale też zachęci innych do działań ograniczających emisję CO2.

Kim są muzycy Orchestra of the Age of Enlightenment? Jak sami o sobie piszą: „Zaledwie trzy dekady temu grupa londyńskich muzyków dobrze przyjrzała się tej dziwnej instytucji, którą nazywamy orkiestrą, i postanowiła zacząć od nowa. Zaczęli od wyrzucenia wszystkich obowiązujących dotychczas zasad. Przyjąć jednego dyrygenta? Nie ma mowy. Specjalizować się w repertuarze konkretnej epoki? Zbyt restrykcyjne. Dojść do perfekcji, żeby móc iść dalej? Zbyt leniwi, aby to robić. Narodziła się Orkiestra Wieku Oświecenia”.

Artyści są już w Szczecinie, a próby do dzisiejszego koncertu trwają. Jesteśmy przekonani, że wieczór z muzyką Johanna Sebastiana Bacha będzie wyborny. A po koncercie w Filharmonii w Szczecinie OAE ruszy w dalszą podróż pociągiem - tym razem do Budapesztu.

Bilety w cenie 25-55 zł na koncert Masters of BACH 21 lutego 2020 r. o godzinie 19:00 dostępne są już tylko w kasie Filharmonii.
Kwiecień 2021
04KWInd, 19:00
Filharmonia Szczecin OnlineSCHUMANN | RACHMANINOV | CHOPINbezpłatna premiera online
05KWIpn, 19:00