FilHERmonia

Burzliwe losy kobiet komponujących muzykę na przełomie XIX i XX w.

AKTUALNOŚCI | 08-10-2021

14 października w Filharmonii w Szczecinie odbędzie się kolejne wydarzenie w ramach cyklu FilHERmonia, podczas którego odbędzie się projekcja filmu „Women composers” w reżyserii Tima van Beverena. Towarzyszyć będzie temu także kameralny koncert fortepianowy Kyry Steckeweh oraz dyskusja o obecności kobiet w świecie kompozytorów. Wszystko odbędzie się w sali kameralnej Filharmonii w Szczecinie.

PROJEKCJA „KOMPOZYTOREK”

Film pt. „Kompozytorki” ukazuje historyczne i osobiste losy, skupiające się głównie na perypetiach tytułowych bohaterek, które komponowały na przestrzeni XIX. i XX. wieku. Wraz z reżyserem Timem van Beverenem, pianistka Kyra Steckeweh rozpoczyna podróż śladem kompozytorek, która prowadzi przez Francje, Włochy, Polskę oraz Niemcy. Historia prócz opowieści o dokonaniach, skłania do rozważań nad tak rzadką obecnością kobiet w świecie kompozytorskim. Dogłębne badania Steckeweh, która korzystała z archiwów, bibliotek oraz wydawnictw, pozwoliły dotrzeć do kilku kompozycji stworzonych wyłącznie przez kobiety, które wcześniej zostały uznane za zaginione lub były bardzo rzadko wykonywane. W filmie przedstawione zostały sylwetki m.in. Mel Bonis, Fanny Hensel, Emilie Mayer oraz Lili Boulanger. To półtorej godziny dokumentu, który z pewnością skłoni do dyskusji.

KONCERT KYRY STECKEWEH

Film poprzedzi koncert fortepianowy autorstwa Kyry Steckeweh. Studiowała ona grę na pianinie wraz z Tomoko Ogasawarą na Uniwersytecie Muzycznym we Freiburgu oraz Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu pod przewodnictwem profesora George’a Kerna. Studiowała także edukacje muzyczną oraz historię we Freiburgu. W 2016 i 2018 roku nagrała dwa albumy z kompozycjami Mel Bonis, Lili Boulanger, Emilie Mayer oraz Fanny Hensel. Od letniego semestru 2018 roku, Kyra Steckeweh jest wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym we Freiburgu, a także przewodzi badaniami nad wydaniami muzycznymi do historyczno-krytycznych publikacji naukowych.

DYSKUSJA

Na końcu zainicjujemy dyskusję, w której wezmą udział oczywiście pianistka Kyra Steckeweh, reżyser filmu Tim van Beveren oraz dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie – Dorota Serwa, a poprowadzi ją kompozytorka Aleksandra Chmielewska. Wymiana zdań będzie dotyczyć obecności kobiet w świecie kompozytorskim oraz ewolucji sposobu postrzegania kompozytorek we współczesności.

Bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie od 12 października.
Wydarzenie dofinansowane w ramach środków funduszu na rzecz Metropolitalnego Regionu Szczecina.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Szczecin oraz Premier Kraju Związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manueli Schwesig.

Lipiec 2022
DZIŚ01 LIPpt, 14:00
DZIŚ01 LIPpt, 15:00
JUTRO02 LIPsb, 12:00