Festiwal Słyszę Dobre Dźwięki

CYKL WYDARZEŃ
ABSURDEM NASZEJ EPOKI JEST PRZYMUS SŁYSZENIA MUZYKI!

Tymi słowami wielki kompozytor Witold Lutosławski wzywał nas do bronienia się przed niechcianym hałasem i nadmiarem dźwięków. Jak słusznie przewidywał, obecnie na nasze uszy wywierana jest tak olbrzymia presja, że zaczynają one odmawiać posłuszeństwa. Kto z Was chociaż raz był na korytarzu w szkole podstawowej podczas przerwy? Kto mieszka w centrum Szczecina i latem chce otworzyć okno? Kto ma sąsiadów, którzy już w zeszły weekend zaczęli sezon na grilla przy głośnej muzyce? Czujecie zatem to samo, co my!

W nadmiernym hałasie żyje co najmniej jedna trzecia Polaków w każdym wieku. Wpływa on negatywnie na nasze zdrowie. Niszczy komórki czuciowe w uchu wewnętrznym, które nie mają zdolności odnawiania się. Powoli pogarsza się słuch, obniżając jakość życia. Hałas wywiera także ujemny wpływ na układ nerwowy, co objawia się zawrotami i bólem głowy, szumem w uszach, zaburzeniami snu, podwyższonym ciśnieniem krwi, zmęczeniem. Dzieci niedosłyszących przybywa tak szybko, że specjaliści zaczęli zaliczać niedosłuch do chorób cywilizacyjnych!

W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie już od 2016 roku mówimy temu DOSYĆ! W kolejnych edycjach kampanii Słyszę Dobre Dźwięki udowadniamy, że życie nie musi mieć bardzo głośnej ścieżki dźwiękowej. W różnego rodzaju wydarzeniach wzięły udział już Was tysiące, a wciąż jesteśmy dopiero na początku naszej wojennej ścieżki.

W tym roku zapraszamy na sześciodniowy Festiwal „Słyszę dobre dźwięki”. Podczas konferencji „Edufilharmonie – nowe wyzwania w muzykoterapii” zasięgniemy porad ekspertów z różnych dziedzin, jak dbać o nasze uszy. Na koncertach popracujemy nad wrażliwością naszego słuchu. Wystawa przygotowana przez Zachodniopomorski Związek Głuchych pozwoli wejść w świat wyobraźni i ciszy. Miasteczko Dobrych Dźwięków oraz zwiedzanie Filharmonii będą okazją do spotkania osób i środowisk, które tak jak my wierzą, że ochrona słuchu i dbałość o niego to troska o jakość życia.

Sponsorem Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki jest Demant.

Partnerami Festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki są Fundacja PZU, pAudio, MEDINCUS, Komfort Ciszy, Ecophon, Beaton, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Orła Białego w Świdwinie, Polski Związek Głuchych Oddział Zachodniopomorski, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Szczecinie i CLOCHEE.
Sponsor festiwalu
Logo Demant Szczecin
Partnerzy festiwalu
Logo Fundacja PZULogo pAUDIOLogo Zachodniopomorskie Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUSLogo Komfort CiszyLogo EcophonLogo BeatonLogo Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w ŚwidwinieLogo Polski Związek Głuchych - Oddział ZachodniopomorskiLogo Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w SzczecinieLogo Clochee