Obchodzony w tym roku po raz 27. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Filharmonia również włącza się w obchody tego święta i zaprasza do zapoznania się z naszymi wydawnictwami.
Dzień proklamowany został w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów 23 kwietnia związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.
„Poradnik melomana czyli sztuka dygresji Maestro Waleriana”
Walerian Pawłowski, kompozytor, dyrygent i niezapomniany popularyzator muzyki klasycznej, w pamięci wielu pokoleń szczecinian zapisał się jako człowiek wyjątkowy. W ubiegłym roku w grudniu obchodziliśmy setną rocznicę jego urodzin (18.12.1920). Z tej okazji Filharmonia, dzięki uprzejmości żony maestro Pani Izabeli Pawłowskiej i wsparciu zaprzyjaźnionych osób, wydała jego ostatnie dzieło.
Książka
„Poradnik melomana czyli sztuka dygresji Maestro Waleriana”, to pełna walerianowej energii, wspomnień i anegdot pozycja, która jest jednocześnie jedynym w swoim rodzaju przewodnikiem po muzyce.
Kup teraz „Bon Ton"
Filharmonia w Szczecinie wydała niezwykłą publikację dowcipny, a zarazem mądry komiks dla dzieci. Opowiada on o przygodach rozbitka, który tyle lat przebywał na bezludnej wyspie, że już kompletnie zapomniał, jak należy się zachowywać w cywilizowanym świecie…
Postacie komiksu stworzył Ernesto Gonzales utalentowany ilustrator i komiksiarz. Razem z Grzegorzem Januszem, autorem scenariusza, tworzą kreatywny duet. W komiksie znajdziemy też zabawną postać Pani Dyrektor, czyli Pani, Która Pilnuje, Żeby Wszystko Grało. Dorota Serwa, Dyrektor Filharmonii w Szczecinie, do swojego komiksowego alter ego podchodzi z dystansem:
Lubimy z dużym uśmiechem pokazywać, że w naszej Filharmonii nie zawsze jest poważnie i można też zażartować w komiksowym dymku z siebie mówi Dorota Serwa
tym bardziej, że i tak zwana muzyka poważna wypełniona jest żartami wielkich kompozytorów.Kup teraz„Idę do Filharmonii”
Założeniem tej publikacji przeznaczonej dla najmłodszych melomanów jest m.in. przemycenie niektórych zasad savoir vivre’u dotyczącego wizyty w Filharmonii (np. wyłączamy telefon, słuchamy muzyki, po koncercie nie spieszymy się, chwilę żyjemy tym, czego doświadczyliśmy). W tym celu przechodzimy z bohaterem cały proces od radości i ciekawości na wieść, że idzie do Filharmonii, aż do wyjścia z koncertu. Każdemu zdaniu towarzyszą wyrazy dźwiękonaśladowcze.
Autorką tekstów jest Aleksandra Grzesiek, absolwentka polonistyki-komparatystyki w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, związana z Filharmonią w Szczecinie od 2015 roku.
Ilustracje wykonała Joanna Bartosik, laureatka wielu konkursów wydawniczych, m.in.: III miejsca w konkursie Wydawnictwa Widnokrąg na ilustracje do polsko-francuskiej książki „Bajki” La Fontaine’a (2015), I miejsca w konkursie „Ulica Themersonów” organizowanym przez Płocką Galerię Sztuki (2015), nominacji graficznej w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2016, za autorską książkę obrazkową „Raz, DWA, trzy słyszymy”.
Kup teraz"W Filharmonii koncert będzie"
Aby uświadomić dzieciom, czym jest orkiestra, zaprosiliśmy do współpracy duet uznanych i utytułowanych twórców, którzy stworzyli dla najmłodszych wyjątkową książkę. Przezabawną rymowankę o instrumentach spieszących się na koncert napisała znana autorka książek dla dzieci Dorota Gellner. Pięknymi, malarskimi ilustracjami okrasił ją Maciej Szymanowicz jeden z najbardziej znanych ilustratorów w Polsce, wielokrotnie nagradzany autor okładek książek dla dzieci.
Pomimo zabawnej formy językowej i graficznej, książeczka zawiera nazwy oraz rysunki wszystkich instrumentów wchodzących w skład orkiestry symfonicznej. Przedstawia też postać dyrygenta i jego kluczową rolę w czasie koncertu.
Książeczka ma nietypową formę przestrzenną oprócz stron otwierających się tradycyjnie ma ona dodatkowe strony otwierające się do góry. Dzięki temu pomysłowi, oprócz stymulacji językowo-obrazkowej, wydawnictwo dostarczać będzie także dzieciom dodatkowych doznań manualnych.
Kup teraz„Pierwszy dyrygent”
Jak zainteresować niemowlaki światem instrumentów? Pokazać im pierwszą filharmoniczną książeczkę kontrastową! Ilustracje, dobrane specjalnie z myślą o najmłodszych, pozwolą budować rodzicom więź z dzieckiem i dbać o jego rozwój już od pierwszych chwil spędzonych razem. Wystarczy pokazać dziecku obrazek i opowiedzieć mu o świecie, który je otacza.
Książeczka „Pierwszy dyrygent” została przygotowana z myślą o możliwościach percepcyjnych i uwagowych niemowlęcia w pierwszych miesiącach życia. Ilustracje o wysokim kontraście i wyraźnych kształtach wspomogą rozwój wzroku malucha i wprowadzą go w świat instrumentów muzycznych - mówi dr Alicja Niedźwiedzka z pracowni psychologii niemowląt Babylab UW, działającym przy Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Kup terazWeekend z promocją
W związku z obchodami "Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich" wprowadziliśmy do sklepu internetowego na najbliższy weekend promocję na wszystkie książki -20%.
Sklep internetowyZapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszych wydawnictw.