"Przyszłość pianistyki" w Filharmonii

AKTUELLES | 12-03-2019
Triumfator XV Międzynarodowego Konkursu Czajkowskiego, Dmitry Masleev, wystąpi już jutro w złotej sali Filharmonii w Szczecinie. Ten młody, a już wielki pianista operujący wirtuozowskim blaskiem, zaprezentuje w Szczecinie m.in. utwory Fryderyka Chopina, Piotra Czajkowskiego i Ferenca Liszta.
Program całego recitalu skomponowany jest tak, by ukazać publiczności wszystko to, czym zachwycili się członkowie jury 15. Międzynarodowego Konkursu Czajkowskiego - jego błyskotliwość i nieskazitelną technikę, ale także liryczne walory i naturalność gry. Międzynarodowy Konkurs Czajkowskiego jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych na świecie, odbywa się co cztery lata w Moskwie od 1958 roku. Obejmuje cztery kategorie: konkurs pianistyczny, skrzypcowy, wiolonczelowy i wokalny. Droga do zwycięstwa jest mozolna, a sam konkurs ma wiele etapów i jest bardzo wymagający.

W 2017 roku Masleev zadebiutował w Carnegie Hall. Krytycy muzyczni zachwycali się nienaganną techniką pianisty, liryzmem, blaskiem, poczuciem formy i spontanicznością stylu. Recenzje występu prześcigały się w słowach uznania dla talentu młodego pianisty: przyszłość pianistyki (The New Yor Times), wirtuoz fortepianu o błyskotliwej technice (The Financial Post), artysta o metafizycznej muzykalności (Neue Musikzeitung). Artysta zachwycił widownię muzykalnością i znakomitą techniką, wręcz zapierającą dech. Grał z pełną swobodą i energią, dbając o pełną gamę nastrojów. W ostatnim utworze programu (Taniec śmierci) Masleev wszedł na wyżyny techniki pianistycznej, unosząc ją do olimpijskiego limitu. Jest to jeden z najtrudniejszych utworów na fortepian i stanowi cykl dwudziestu wariacji, których tematem jest sekwencja z chorału gregoriańskiego skomponowanego do słów Dies irae. Wymaga najwyższego zrozumienia logicznej ciągłości wariantów tematycznych oraz nieludzkiej techniki. Maslev atakował fortepian z wściekłością, karkołomną brawurą, grając z zawrotną, wręcz atletyczną szybkością. Wydawało się że nawet fortepian był zaskoczony taką techniką. Enstuzjastyczna widownia (...) zgotowału młodemu pianiście owację na stojąco. (Kazik Jędrzejczak | maestro.net.pl)

Dmitry Masleev wystąpi już w środę, 13 marca, w złotej sali. Bilety są jeszcze dostępne w kasie.
Juli 2020
05JULSo, 12:00
Filharmonia Szczecin OnlinePierwszy dzień - premiera teledysku
05JULSo, 19:00