Filharmonia Szczecin Online

Spotkania z Mieczysławem Karłowiczem

AKTUELLES | 20-04-2020
Za nami pięć niedzielnych muzycznych premier online, koncerty szkolne Donuta taktuje online, pierwsze sobotnie warsztaty Raniutto i rozpoczęty cykl niedzielnych spotkań EduVirtoso. W tym tygodniu będziemy zaś mieli wiele okazji do spotkań z naszym patronem - Mieczysławem Karłowiczem. W niedzielę 26 kwietnia o godzinie 19:00 zapraszamy na nasz profil na Facebooku na cyfrową premierę filmu dokumentalnego o kompozytorze - „Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka” w reżyserii Tomasza Knittla.

Filharmonia Szczecin Online

Były już wielkie dzieła - jedne z największych ikon muzyki klasycznej - były także, koncerty fortepianowe, wspaniała kameralistyka, czy koncerty dla rodzin i dzieci. Na naszych kanałach zgromadziliśmy tysiące internautów i fanów muzyki.

W najbliższych dniach chcemy z kolei zaprosić Państwa na spotkania z naszym patronem - Mieczysławem Karłowiczem, którego twórczość i życie będziemy się starali przybliżyć.

Zaś w najbliższą niedzielę 26 kwietnia o godzinie 19:00 zapraszamy na nasz profil na Facebooku, gdzie premierę w wersji cyfrowej będzie miał film dokumentalny „Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka” w reżyserii Tomasza Knittla.

Samotna wędrówka Karłowicza

„Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka” to wieloaspektowa prezentacja wybitnego artysty, jego muzyki oraz inspiracji, traktująca o pracy twórczej i podróżach, a także pasji do fotografowania, publicystyki i polskich gór.

Film przybliża postać kompozytora zmarłego tragicznie w wieku 33 lat pod lawiną podczas wyprawy wysokogórskiej w polskich Tatrach. Dzięki barwnej, wielowątkowej i zróżnicowanej w zakresie języka filmowego narracji powstała nowoczesna i intrygująca opowieść skierowana do szerokiego grona współczesnych odbiorców. W realizację filmu zaangażowali się muzykolodzy i muzycy, dyrygenci i fotografowie, m.in. Łukasz Borowicz, Marcin Gmys, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Agata Szymczewska, Mieczysław Tomaszewski i Andrzej Zygmuntowicz, którzy w osobistych refleksjach odnieśli się do postaci i twórczości Karłowicza.

„Produkcja Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka” zrealizowana została przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Telewizję Polską S.A. przy współfinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Film został nagrodzony Srebrnym Pegazem 22. Przeglądu Filmów o Sztuce w Zakopanem.

Karłowicz w Szczecinie

Ten jeden z najbardziej twórczych polskich kompozytorów, pomimo tragicznie i młodo zakończonego życia, zostawił po sobie wiele wspaniałych kompozycji. Filharmonia w Szczecinie oraz muzycy Orkiestry od lat dbają o pamięć o kompozytorze, wykonując utwory Karłowicza podczas koncertów, przybliżając go młodym i starszym melomanom.

Od rozpoczęcia działalności w nowym budynku twórczość Mieczysława Karłowicza brzmiała w złotej sali wielokrotnie. Nie zabrakło jej podczas najważniejszych wydarzeń w historii instytucji i orkiestry, takich jak pierwszy koncert 5 września 2014 roku, kiedy to usłyszeć mogliśmy między innymi poemat symfoniczny „Powracające fale”. Podczas koncertu 18 października 2018 roku, który był wielkim świętem Orkeistry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie obchodzącej jubileusz 70-lecia istnienia, zabrzmiał z kolei poemat symfoniczny „Odwieczne pieśni”.

Filharmonia, której Mieczysław Karłowicz patronuje już od ponad 60 lat, oddaje też hołd temu wybitnemu kompozytorowi i nagrywa oraz wydaje wszystkie jego utwory. Trzy wydane do tej pory płyty dowiodły, że Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, to znakomici interpretatorzy dzieł kompozytora. W swoich domach mogą już Państwo słuchać płyt „Karłowicz. Filharmonia. Szczecin", „Mieczysław Karłowicz - Odrodzenie" oraz „Mieczysław Karłowicz - Poematy symfoniczne". Kontynuując upamiętnianie Mieczysława Karłowicza Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wraz z Dyrektorem Artystycznym Rune Bergmannem podjęła też prace nad kolejną odsłoną dzieł kompozytora. Będzie to płyta prezentująca wczesne kompozycje Karłowicza - „Pieśni". Pierwotnie napisane na fortepian i głos solowy ukazane zostaną w zupełnie nowej odsłonie.

Z Karłowiczem w świat

Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Mieczysław Karłowicz cały czas jest dla nas wielką inspiracją do tworzenia kolejnych projektów i koncertów. Obiecujemy, że jego muzyki nie zabraknie w kolejnych sezonach artystycznych, a tych, którzy czekają na najnowszą płytę z muzyką naszego patrona zapewniamy, że już niedługo będą mogli zabrać do domu także „Pieśni".

A tymczasem bądźcie Państwo z nami na naszym kanale w serwisie Facebook w niedzielę 26 kwietnia o godzinie 19:00. Film „Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka” będzie doskonałą okazją, by poznać naszego patrona nie z widowni złotej sali Filharmonii, ale od zupełnie innej strony.

Film będzie można także zobaczyć na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Zapraszamy także na nasze kanały w serwisach FacebookYouTube, gdzie znajdziecie Państwo koncerty naszej orkiestry, mnóstwo nowych edukacyjnych materiałów oraz muzycznych inspiracji.
Konzerte im Mai abgesagt
16-04-2020 16:05
Dezember 2020
01DEZDi, 11:00