MDF Festival 2020 MUSIC.DESIGN.FORM

Muzyka Einaudiego na MDF Festival

AKTUELLES | 24-08-2020
Muzykę jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów usłyszymy 25 września o godzinie 19:00 podczas pierwszego z trzech koncertów na MUSIC.DESIGN.FORM Festival. Ludovico Einaudi i jego kompozycje z płyty „Divernire” przeniosą nas muzycznie w góry. Dzięki obrazowej muzyce w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Christiana Schumanna i pianistki Zuzanny Całki ukażą nam się malowane dźwiękiem alpejskie pejzaże.

Minimalistyczna i filmowa twórczość Einaudiego

Twórczość włoskiego współczesnego kompozytora i pianisty Ludovica Einaudiego zaliczana jest do gatunku muzyki minimalistycznej. Kompozytor najczęściej tworzy utwory na fortepian, jednak od czasu do czasu wykorzystuje także inne instrumenty.

Na początku swojej kariery Ludovico Einaudi komponował wyłącznie muzykę klasyczną, ale z czasem dołączał do niej elementy folku, popu i rocka, co znacznie wpłynęło na popularność jego twórczości. „Moje kompozycje wywodzą się na pewno z klasyki, ale są w nich wpływy wielu rodzajów muzyki, których doświadczyłem w moim życiu, od muzyki afrykańskiej do folku i rocka” - mówi o swojej muzyce kompozytor.

Jego utwory zaczęły być wykorzystywane w wielu znanych i nagradzanych filmach takich jak „Nietykalni”, „Joaquin Phoenix. Jestem, jaki jestem”, „Mama”, „J. Edgar”, „Źródło nadziei”, „Czarny łabędź”, „To właśnie Anglia” i wielu innych. Einaudi skomponował także muzykę do znanego miniserialu serialu „Doktor Żywago”.

Alpejskie pejzaże na fortepian i orkiestrę

„Divernire” - siódmy album studyjny kompozytora, z którego utwory usłyszymy 25 września podczas koncertu na MUSIC.DESIGN.FORM Festival - to muzyka spójna i emocjonująca, przez wielu określana jako najlepsza z całego minimalistycznego ruchu.

Utwory Ludovico Einaudiego inspirowane były obrazami dziewiętnastowiecznego szwajcarskiego artysty Giovanniego Segantiniego, przedstawiawiającymi górską scenerię miejscowości Soglio. Tytułowa kompozycja „Divernire” miała zaś swoją premierę w Dolomitach, na tle pasma górskiego Pale di San Martino.

Można tworzyć wielkie i długie wpisy o Ludovico Einaudi, ale żadne słowa nie oddadzą magii jego muzyki. W złotej sali (oraz online!) "Divenire" zabrzmi w pełnej krasie. W ten niezwykły świat przeniosą nas Zuzanna Całka - wielokrotnie nagradzana warszawska pianistka i kompozytorka - oraz muzycy naszej Orkiestry. Koncert poprowadzi Christian Schumann - nowoczesny, niezwykle charyzmatyczny dyrygent o wielu obliczach, z powodzeniem wykonujący wielką symfonikę, operę czy muzykę współczesną i filmową.

Zapraszamy 25 września o godzinie 19:00 na koncert Einaudi | Divenire. Koncert będzie można zobaczyć osobiście bądź za pośrednictwem platformy livefilharmonia.szczecin.pl.

Bilety w cenie 25-55 zł można kupić na filharmonia.szczecin.pl.
Bilety na transmisję online w cenie 10/20 zł można kupić na livefilharmonia.szczecin.pl.
Juni 2021
01JUNDi, 11:00
05JUNSa, 11:00
05JUNSa, 19:00