Philip Glass pierwszym gościem MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2018

AKTUELLES | 06-03-2018
Philip Glass, jeden z najważniejszych żyjących kompozytorów amerykańskich, wystąpi 20 września tego roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Koncert będzie jednym z punktów programu międzynarodowego festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM – nowego, cyklicznego projektu Filharmonii, którego pierwsza edycja rozpocznie się 19 września i potrwa pięć dni, do 23 września.
MDF Festival 2018 – MUSIC.DESIGN.FORM jest skierowany nie tylko do melomanów. Idea festiwalu oparta jest o swoistą syntezę różnych dziedzin sztuki i zacieranie się granic między nimi, na styku których rodzą się nowe pomysły, inspiracje i dzieła. Na festiwal składają się wydarzenia o różnym charakterze: koncerty kameralne i symfoniczne, wystawy, warsztaty, spotkania i dyskusje, happeningi, animacje i prezentacje multimedialne, instalacje, a także wizualizacje świetlne i brzmieniowe.

Festiwal jest próbą uchwycenia w jednym, wyjątkowym miejscu i czasie zjawisk, które są wyznacznikiem kierunków we współczesnej szeroko rozumianej sztuce. Chcielibyśmy także pokazać umowność i płynność dotychczasowych poddziałów na rodzaje, gatunki i style wypowiedzi artystycznej ze szczególnym uwzględnieniem muzyki i jej kontekstów wykonawczych. Jesteśmy otwarci i odważni, dlatego lubimy prezentować to, co nowe, eksperymentalne i twórcze, zaskakujące i nieoczywiste. Bogaty program festiwalu, o którym będziemy niebawem szerzej informować, jest najlepszym przykładem na to, że filharmonia otwiera się na wszystkich poszukiwaczy wrażeń artystycznych. Każde wydarzenie jako jedyny w swoim rodzaju splot ekspresji, emocji i poszukiwań artystycznych jest wyjątkowe jak każdy nasz słuchacz – mówi Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Wśród artystów znajdą się uznani na świecie kompozytorzy, projektanci, a także wizjonerzydesignerzy – zarówno ci, których czas poszukiwań dobiegł już końca jak i wciąż eksplorujący nowe pola. Jednym z nich będzie Philip Glass, ikona muzyki współczesnej i czołowy przedstawiciel nowojorskiego minimalizmu, dobrze wpisujący się w ideę Festiwalu MDF. Kompozytor udowadnia bowiem, że osobiste i indywidualne podejście do kompozycji może dostarczać wrażeń nie tylko muzykologom i krytykom, ale również przeciętnemu człowiekowi, który chce czerpać ze słuchania muzyki czystą przyjemność. Philip Glass znany jest przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej. Jest zdobywcą Złotego Globu za ścieżkę dźwiękową do filmu „Truman Show” i nagrody BAFTA za muzykę do filmu „Godziny”. Był trzykrotnie nominowany do Oskara za ścieżki dźwiękowe do filmów: „Kundun”, „Truman Show” i „Godziny”.

Drugiego dnia Festiwalu MDF 2018, 20 września o godzinie 19.00 w sali symfonicznej Filharmonii w Szczecinie wystąpi Philip Glass w towarzystwie Tima Faina – skrzypce i Matta Haimowitza – wiolonczela. Informacja o uruchomieniu przedsprzedaży biletów na koncert zostanie ogłoszona m.in. na stronach internetowych Festiwalu MDF 2018 oraz Filharmonii w Szczecinie.

Więcej informacji już niebawem. Zachęcamy do odwiedzin strony festiwalu, na której będą publikowane nowe informacje mdf.filharmonia.szczecin.pl
Juli 2020
05JULSo, 12:00
Filharmonia Szczecin OnlinePierwszy dzień - premiera teledysku