Długi tygodnie przymusowego ograniczania kontaktu z bliskimi i przyjaciółmi to nasze niechciane doświadczenia ostatnich miesięcy! Tym bardziej musieliśmy zaplanować program, który przypomni nam o serdecznych atmosferach domowych spotkań i beztroskim spędzaniu czasu z przyjaciółmi.
Najdroższy Przyjacielu! Od kilku dni bawię w odwiedzinach rodzinę Deichmannów w Mehlem. Nie znajdę wystarczająco serdecznych słów, które oddałyby całą moją zachętę do pobytu w tym niebiańskim miejscu będziesz się nim cieszył już w krótce. Od samego początku wszyscy domownicy będą Ci mili i drodzy. Pan i Pani D. są najwspanialszymi z ludzi, a ich dzieci są urocze w sposób nie do opisania. Jestem pewien, że spędzisz tu wspaniały czas i sam życzyć sobie będziesz, abyś mógł zostać jak najdłużej!
To fragment listu Johannesa Brahmsa, w którym opisuje atmosferę w jednym ze swoich ulubionych miejsc na ziemi! Dom Deichmannów na przedmieściach Bonn był miejscem spotkań wielu muzyków, których łączyła jedna cecha zamiłowanie do muzyki Roberta Schumanna. Brahms spotykał tu Franza Wuellnera, mistrza swoich dzieł orkiestrowych, Carla Reinecke, późniejszego dyrygenta koncertów w Gewandhaus w Lipsku, Wilhelma von Wasielewskiego, autora pierwszej biografii Schumanna i Christiana Reimersa, pochodzącego z Hamburga wiolonczelisty, dla którego Schumann napisał swój Koncert wiolonczelowy op. 129.
Teraz już Państwo wiedzą, jaką atmosferę miał na myśli sam Schumann, kiedy wysłał nuty do wydawnictwa Breitkopf & Härtel z dopiskiem: „To dość radosny utwór”! Chcielibyśmy życzyć Państwu tego wieczoru, nie tylko wspaniałych chwil z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie, ale i promyka radości podczas serdecznych spotkań w gronie przyjaciół, które stały się inspiracją dla muzyki Schumanna.
Solistką wieczoru będzie Camilla Thomas, francusko-belgijska gwiazda, która w 2017 podpisała wyłączy kontrakt międzynarodowy z Deutsche Grammophon, jako pierwsza wiolonczelistka w historii wytwórni. Podbija światową scenę w oszałamiającym tempie. Współpracowała już z takimi dyrygentami jak Paavo Järvi, Mikko Franck, Marc Soustrot, Darrell Ang, Kent Nagano, Stéphane Denève oraz z orkiestrami takimi jak Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Academia Santa Cecilia, Sinfonia Varsovia, Staatsorchester Hamburg w Elbphilharmonie Hamburg, Lucerne Festival Strings w Herkulessaal w Monachium i Orchestre National w Bordeaux.
Camille Thomas gra na słynnym instrumencie „Feuermann” Stradivariusa z 1730 roku wypożyczonym przez Nippon Music Foundation.
Główny Partner Filharmonii

SZCZEGÓŁY
SCHUMANN | PROKOFIEW | DEBUSSY
14-05-2021 19:00