W samym środku karnawału zapraszamy na spotkanie z muzyką pełną tanecznych rytmów i to zarówno tych wiedeńskich jak i słowiańskich. Wysłuchamy utworów trzech znakomitych kompozytorów: Dvořáka, Haydna i Szymanowskiego.
Uwertura Karnawał powstała w 1891 roku, kiedy Dvořák był już jednym z najbardziej uznanych kompozytorów swoich czasów. Jest ona częścią cyklu trzech uwertur koncertowych, które pierwotnie miały nosić tytuły Przyroda, Życie i Miłość. Karnawał był drugą z nich, a więc w zamyśle kompozytora stanowił reprezentację życia. Istotnie, to dzieło to jego afirmacja, pełna muzycznej energii, tanecznych melodii, ale i momentów nostalgii. Jak wskazał sam Dvořák, utwór ten wyraża uczucia samotnego, kontemplacyjnego wędrowca, docierającego o zmierzchu do miasta, w którym trwa karnawał. Ze wszystkich stron słychać brzęk instrumentów zmieszany z okrzykami radości i niepohamowaną wesołością ludzi.
Uwertura Karnawał Dvořáka w interpretacji SWR Symphonieorchester pod batutą Christopha Eschenbacha:
II Koncert wiolonczelowy Haydna to jeden z tych utworów, bez których nie sposób sobie wyobrazić klasycznego kanonu. Napisany niejako mimochodem, podczas pracy nad monumentalnymi operami, należy dziś do repertuaru niemalże każdego wiolonczelisty-wirtuoza. Choć sam Haydn nigdy wirtuozem nie był, do swojego koncertu wprowadził mnóstwo tanecznych melodii, zmuszając wiolonczelę do „śpiewu”.
II Koncert wiolonczelowy Haydna w interpretacji Maximiliana Hornunga i bayerische kammerphilharmonie pod kierownictwem Gabriela Adorjánaa:
Taniec inspirował także Szymanowskiego, gdy pisał II Symfonię – jedno ze swoich najwybitniejszych dzieł orkiestrowych. Ludowe melodie w drugiej części nadają jej niezwykle radosny charakter, przywołujący na myśl wesołe świętowanie, podczas gdy pierwsza część wypełniona jest niezwykłą muzyczną pasją z zachwycającymi fragmentami skrzypiec solo. Symfonia ta sprowadziła Szymanowskiego do Europy w latach 1911-12, po warszawskim prawykonaniu 7 kwietnia 1911 r. i słuchano jej w Berlinie, Lipsku i Wiedniu. Sam Szymanowski nie wahał się pisać w listach, że zostanie zapamiętany jako kompozytor właśnie ze względu na II Symfonię.
II Symfonia Szymanowskiego w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Karola Stryi:
ARTYŚCI
Partię solową w Koncercie wiolonczelowym Haydna wykona tego wieczoru Tomasz Daroch. Artysta jest laureatem wielu nagród m.in. I nagrody oraz tytułu Grand Prix podczas VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie; oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Pablo Casalsa w Budapeszcie. Posiada tytuł doktora sztuk muzycznych i uczy młodych wiolonczelistów na Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 2019 roku jest także liderem grupy wiolonczel NFM Orkiestry Leopoldinum.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie podczas tego koncertu poprowadzi Sergey Simakov – uważany za jednego z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia, odnoszący sukcesy zarówno w klasycznym repertuarze koncertowym, jak i operowym. Dyrygował wieloma orkiestrami i zespołami, m.in. Filharmonią w Stuttgarcie, Islandzką Orkiestrą Symfoniczną, Konzerthausorchester w Berlinie, Nord Dutch Symphony Orchestra czy Orchestre Philharmonique de Strasbourg.
FILMY I ZDJĘCIA
SZCZEGÓŁY
Zaproszenie do tańca 21-02-2025 19:00
Sala symfonicznaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin