Filharmonia Szczecin Online

Tatry okiem Karłowicza

AKTUELLES | 21-04-2020
Najbliższe dni bedziemy spędzać z Mieczysławem Karłowiczem, którego twórczość i sylwetkę chcemy Państwu przybliżyć wspólnie z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. To właśnie PWM wydało książkę „Widok piękny bez zastrzeżeń. Fotografia tatrzańska Mieczysława Karłowicza”, której fragmenty zostaną opublikowane 22 kwietnia na platformie ISSUU wydawnictwa. Wszystkich fanów nie tylko twórczości muzycznej kompozytora, ale także jego fotografii serdecznie zapraszamy.

Kompozytor, fotograf, taternik

Karłowicz był nie tylko jednym z najbardziej twórczych kompozytorów w Polsce, ale też oddanym miłośnikiem Tatr. Z górami, a konkretnie z Tatrami, łączyła szczególna więź. Być może to jedyny tego rodzaju przypadek: alpinisty i tej miary artysty w jednej osobie – napisał o Mieczysławie Karłowiczu Władysław Malinowski – muzykolog, alpinista i partner Andrzeja Zawady podczas tatrzańskich wspinaczek.

Karłowicz był aktywnym członkiem Towarzystwa Tatrzańskiego, pasjonował się wspinaczką górską, a w jego górskiej publicystyce odnajdziemy opisy najtrudniejszych wówczas wypraw i wspinaczek, m.in. na Durny Szczyt, na Pośrednią Grań, na Batyżowiecki, Żłobisty i Ostry. Wraz z Mariuszem Zaruskim był Karłowicz prekursorem powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Górskiego, którego oficjalne powołanie przyspieszyła śmierć samego kompozytora w lawinie pod Małym Kościelcem dokładnie 111 lat temu.

Górska pasja w Filharmonii

O pasji Mieczysława Karłowicza postanowiliśmy przypomnieć trzy lata temu, w rocznicę 140 urodzin kompozytora, kiedy to w naszej galerii Poziom 4. zagościła wystawa „Mieczysław Karłowicz Tatrzańskie”. Inicjatorem jej powstania był śp. Stefan Figlarowicz. Po raz pierwszy ekspozycja została zaprezentowana w gdańskiej Galerii Fotografii Muzeum Narodowego. Jej termin zbiegł się wtedy ze 130 rocznicą urodzin Karłowicza, a samo otwarcie z miesiącem jego tragicznej śmierci (kompozytor zginął 8 lutego 1909 r. w lawinie pod Małym Kościelcem). W ciągu dekady ekspozycja zawitała do Zakopanego, Krakowa, Wilna, Lublina, Poznania, a wreszcie do Szczecina.

Pokazany został wybór z 3 autorskich albumów oraz skany ze szklanych negatywów zdjęć robionych przez Karłowicza. Większość fotografii z albumów jest sepiowana, a dwie fotografie ostatnie, wykonane tuż przed śmiercią pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Ekspozycji towarzyszyły także listy i teksty Karłowicza oraz teksty o Karłowiczu.

PWM udostępnia wydawnictwa

Wszystkich, którzy będą chcieli jeszcze lepiej poznać Mieczysława Karłowicza, zapraszamy na profil Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na platformie ISSUU, gdzie 22 kwietnia opublikowane zostaną fragmenty nagradzanej publikacji „Widok piękny bez zastrzeżeń. Fotografia tatrzańska Mieczysława Karłowicza” wydanej nakładem PWM. Wydawnictwo o charakterze albumu zawiera liczne zdjęcia Tatr wykonane przez Karłowicza podczas górskich wypraw - przede wszystkim unikatowe fotografie pochodzące z prywatnych albumów kompozytora opatrzone jego własnoręcznymi podpisami. Fotografie do publikacji udostępnione zostały przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. W albumie znajdują się także m.in. wspomnienia z górskich wędrówek, które kompozytor publikował w „Taterniku” i „Pamiętniku Towarzystwa Tatrzańskiego” oraz eseje Justyny Nowickiej i Mariusza Zaruskiego.

Zapraszamy już od środy 22 kwietnia na profil Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na platformie ISSUU, gdzie będzie można spojrzeć na polskie Tatry okiem człowieka wielu Pasji - Mieczysława Karłowicza.

A już w najbliższą niedzielę 26 kwietnia o godzinie 19:00 na naszym kanale w serwisie Facebook cyfrową premierę będzie miał film „Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka” Film będzie można także zobaczyć na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Konzerte im Mai abgesagt
16-04-2020 16:05
Dezember 2020
01DEZDi, 11:00