Filharmonia Szczecin Online

Muzyczny Przewodnik Waleriana Pawłowskiego

AKTUELLES | 08-07-2020
Od 9 lipca zapraszamy na regularne cotygodniowe spotkania z Maestro Walerianem Pawłowskim. Przez całe wakacje w każdy czwartek o godzinie 20:00 będziemy prezentować ostatnią książkę Maestro, którą chcemy wydać jeszcze w tym roku. Fragmenty wyjątkowego przewodnika po muzyce w interpretacji Przemysława Żychowskiego będzie można znaleźć na naszych kanałach w serwisie Facebook i Youtube.

Szczecińska legenda

Walerian Pawłowski urodził się w Kielcach, dzieciństwo i młodość spędził w Poznaniu, okupację wraz z matką przeżył w Krakowie gdzie też ukończył studia muzyczne. Od 1954 roku aż do śmierci związany był ze Szczecinem. Przed szczecińską publicznością zadebiutował w tym samym roku, dyrygując „Eroiką” Ludwiga van Beethovena, i od tej pory wpisał się w muzyczny krajobraz miasta.

Walerian Pawłowski realizował się nie tylko jako dyrygent i kompozytor. Był autorem muzyki do wielu słuchowisk radiowych i spektakli, m. in. do "Otella" Szekspira i "Wyzwolenia" Wyspiańskiego, utworów scenicznych oraz książek o muzyce, m. in. "Na krzywej pięciolinii", "Takty i nietakty", "Muzyka i miłość". Przez wiele lat redagował w Kurierze Szczecińskim rubrykę pt. "Walerianowe Kropelki", w której wspominał swoją działalność artystyczną.

„Poza muzycznymi miał kilka pasji, m. in. fotografię, film, sport ”- wspomina w jednym z wywiadów żona maestro, Izabela Pawłowska. „Pisał felietony, programy i książkę niemal do końca swoich dni. Kochał muzykę, przyrodę, zwierzęta: miał swojego ukochanego jamnika Hipolita. Interesował się fotografią, motocyklami i, co tu ukrywać, boksem”.

Walerian Pawłowski zmarł w 2004 r. i został pochowany w alei Zasłużonych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Dziś można śmiało powiedzieć o nim, że jest legendą. Artystą i człowiekiem, którego z rozrzewnieniem wspominają dziś całe pokolenia mieszkańców Szczecina - zarówno ci, którzy znali go osobiście, jak i rzesze szczecinian, którzy z zapartym tchem uczestniczyli w prowadzonych przez Maestro Pawłowskiego koncertach i spotkaniach z muzyką.

Nieszablonowy przewodnik wyjątkowego człowieka

„Chcę powiedzieć, że muzyka, najmniej realna ze sztuk, najmniej konkretna, operuje najbardziej ścisłymi definicjami, najbardziej precyzyjnym słownictwem, zaczerpniętym z bogatego (a przy tym przepięknie brzmiącego) języka włoskiego. Jest to takie muzyczne esperanto, przy pomocy którego islandzki kompozytor może przekazać swoje intencje meksykańskiemu wykonawcy, a przybyły do wiedeńskiej filharmonii francuski dyrygent z łatwością objaśni orkiestrze co jest – względnie ma być – 'grane' ”. [Walerian Pawłowski]

Walerian Pawłowski, kompozytor, dyrygent i niezapomniany popularyzator muzyki klasycznej, w pamięci wielu pokoleń szczecinian zapisał się jako człowiek wyjątkowy. W tym roku obchodzić będziemy setną rocznicę jego urodzin i z tej okazji pracujemy nad wydaniem jego ostatniego dzieła - pełnej walerianowej energii, wspomnień i anegdot książki, będącej jednocześnie jedynym w swoim rodzaju przewodnikiem po muzyce.

Zanim jednak książka, już teraz, dla wszystkich miłośników muzyki i tych, którym postać Waleriana Pawłowskiego przywodzi na myśl wyjątkowe spotkania z muzyką, mamy niespodziankę. Od 9 lipca w każdy czwartek o godzinie 20:00, przez całe wakacje będziemy prezentować fragmenty wyjątkowego przewodnika po muzyce. Charakterystyczny styl, urok i charyzma, z których słynął Maestro, powrócą do Państwa dzięki interpretacji aktora Teatru Lalek Pleciuga - Przemysława Żychowskiego.

Krótkie formy, których reżyserii podjął się Adam Kuzycz-Berezowski, prezentujące fragmenty ostatniej książki Waleriana Pawłowskiego będzie można znaleźć na naszych kanałach w serwisie FacebookYouTube.

Na premierę pierwszej odsłony zapraszamy już w czwartek 9 lipca o godzinie 20:00.
Sommerpause
07-07-2020 08:49
Dezember 2020
01DEZDi, 11:00