GRANDIOSO

Piątkowy wieczór z Serenadami Dvořáka dedykowany pamięci Jacka Kraszewskiego

AKTUELLES | 18-01-2021
22 stycznia o godzinie 19:00 zapraszamy na koncert „Serenady Dvořáka”, podczas którego przeniesiemy się do muzycznego świata czeskiego kompozytora. Koncert będzie poświęcony pamięci Jacka Kraszewskiego, dyrygenta i pedagoga, przez lata współpracującego z Filharmonią w Szczecinie. Transmisja na platformie livefilharmonia.szczecin.pl.
Antonín Dvořák to jeden z tych niewielu kompozytorów, którzy za życia odnosili nieprawdopodobne sukcesy, a okoliczności sprzyjały im właściwie od samego początku. „To zabawne: spotkać Dvořáka. Łagodnie mówiąc, jest dość oryginalny, ale zarazem bardzo sympatyczny” – napisał o nim Edvard Grieg. To samo możemy powiedzieć o programie najbliższego koncertu!

Na początku swej kariery, wśród wielu innych utworów, Antonín Dvořák skomponował dwie serenady, które zabrzmią podczas koncertu na livefilharmonia.szczecin.pl 22 stycznia. „Skomponowałem za dużo” – pisał kompozytor w liście do Sibeliusa. Faktycznie musiał tak uważać, bo w tym okresie wiele swoich utworów palił zaraz po napisaniu! Z serenad musiał być jednak szczególnie zadowolony, gdyż je oszczędził. Jak sam powiedział: „Mieć wspaniały pomysł to nic specjalnego. Pomysł pojawia się samoczynnie i jeśli jest dobry i wspaniały, człowiek nie może przypisać sobie za to uznania. Ale wziąć dobry pomysł i zrobić z niego coś wielkiego, to jest najtrudniejsza rzecz do zrobienia; oto czym jest prawdziwa sztuka!”.

W najbliższy piątek 22 stycznia o godzinie 19:00 usłyszymy Serenadę na instrumenty dęte op. 44, B 77 oraz Serenadę E-dur op. 22, B52. Na spotkanie z muzykami Orkiestry Symfonicznej FIlharmonii w Szczecinie i Antonínem Dvořákiem zapraszamy na platformę livefilharmonia.szczecin.pl. Dostęp do niej kosztuje 10/20 zł.

Koncert dedykujemy pamięci Maestro Jacka Kraszewskiego, który przez lata współpracował z Filharmonią w Szczecinie. Był wieloletnim dyrektorem Opery na Zamku w Szczecinie, dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, dyrygentem Chóru Męskiego „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego, cenionym wykładowcą akademickim, a także kierownikiem muzycznym i dyrygentem Filharmonii Gorzowskiej. Jako dyrygent Maestro Jacek Kraszewski był częstym gościem polskich i zagranicznych zespołów symfonicznych i operowych. Maesto, dziękujemy za możliwość wspólnej pracy i muzyczne wspomnienia, które pozostaną z nami.
April 2021
04APRSo, 19:00
Filharmonia Szczecin OnlineSCHUMANN | RACHMANINOV | CHOPINKostenlose Online-Premiere
05APRMo, 19:00