BILETY
scroll
18KWInd, 19:00

Gautier Capuçon | Jérôme Ducros

koncert kameralny / płatna transmisja online
sala symfoniczna, livefilharmonia.szczecin.pl
Procedury bezpieczeństwa
Procedury bezpieczeństwa dla uczestników wydarzeń/gości Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w trakcie epidemii SARS-CoV-2 i wzór oświadczenia dla osoby wchodzącej do obiektu Filharmonii.
ARTYŚCI
  • Gautier Capuçon - wiolonczela
  • Jérôme Ducros - fortepian
UTWORY
  • Johannes Brahms - Sonata na wiolonczelę I fortepian nr 1 e-moll op. 38
  • Antonin Dvořak - Pieśń do księżyca z opery Rusałka (aranżacja Jérôme Ducros)
  • Felix Mendelssohn Bartholdy - Auf Flügeln des Gesanges z op. 34 (aranżacja Jérôme Ducros)
  • Scott Joplin - The Entertainer (aranżacja Jérôme Ducros)
  • Dymitr Szostakowicz - Sonata na wiolonczelę i fortepian d-moll op. 40
  • Piotr Czajkowski - Walc sentymentalny op. 51 nr 6 (aranżacja Jérôme Ducros)
  • Vincenzo Monti - Czardasz (aranżacja Jérôme Ducros)
Śledząc program koncertowy Filharmonii w Szczecinie, niechybnie dojdą Państwo do wniosku, że kochamy wiolonczelę! Jest tak w istocie i miło nam zaprosić Państwa na kolejne spotkanie z tym niezwykłym instrumentem oraz niezrównanym Gautierem Capuçonem, który na co dzień koncertuje z wiodącymi orkiestrami świata pod batutą takich sław, jak Gardiner, Dudamel i Petrenko.

Czy każdy kompozytor był fanem wiolonczeli? Brahms uważał, że fortepian powinien być dla tego instrumentu partnerem w grze kameralnej – czasem wiodącym, a czasem wspierającym. Z Sonatą op. 38 wiąże się zabawna anegdota. Podobno na próbach ze swoim przyjacielem, muzykiem amatorem, Brahms grał na fortepianie niezwykle głośno. W odpowiedzi na uwagę partnera, że ten nie słyszy swojej wiolonczeli, kompozytor miał rzucić „dobrze dla Ciebie!”.

Oryginalne doświadczenia z wiolonczelą musiał mieć też Dymitr Szostakowicz. Sonatę op. 40 kwalifikuje się jako wczesne dzieło kompozytora. Napisał ją… w krótkim okresie bycia rozwodnikiem. Romans ze studentką Yeleną w 1934 roku skutkował zerwaniem małżeństwa z Niną (mimo że mieli otwarty związek, sprawa musiała wykroczyć poza ustalone warunki), ale niedługo później para pobrała się ponownie. „Zostaję w Leningradzie. Nina w ciąży. Znowu poślubieni” – brzmiał telegram do przyjaciela.

Francuski wiolonczelista Gautier Capuçon jest uznawany na całym świecie za jednego z najbardziej charyzmatycznych, czarujących i żywiołowych wirtuozów gry na tym instrumencie. Z Jérôme’em Ducrosem występowali ostatnio w Sali im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Koerner Hall w Toronto, Wigmore Hall w Londynie i Schloss Elmau w Niemczech.

SZCZEGÓŁY
Gautier Capuçon | Jérôme Ducros
18-04-2021 19:00
sala symfonicznaFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie