BILETY

płatna premiera online
livefilharmonia.szczecin.pl
Procedury bezpieczeństwa
Procedury bezpieczeństwa dla uczestników wydarzeń/gości Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w trakcie epidemii SARS-CoV-2 i wzór oświadczenia dla osoby wchodzącej do obiektu Filharmonii.
ARTYŚCI
  • Tito Ceccherini - dyrygent
UTWORY
  • Gabriel Fauré - „Masques et bergamasques”, suita op. 112
  • Albert Roussel - Fragmenty symfoniczne z baletu-pantomimy „Le Festin de l’araignée” (Uczta pająka) op. 17
  • Nino Rota - Concerto soirée (Koncert wieczorny) na fortepian i orkiestrę
Pobierz program koncertu tutaj.
Oto jeden z koncertów, na których, gdyby było to możliwe, zalecilibyśmy wyłączyć światło i bez reszty zanurzyć się w muzyce. Gdyż, jak mawiał Gabriel Fauré, Sztuka, a zwłaszcza muzyka, istnieje po to, aby unosić nas od codzienności najdalej, jak tylko to możliwe. Czy może zatem być coś piękniejszego niż oddanie się wyobraźni podczas słuchania niezwykle sugestywnych obrazów dźwiękowych?

Ileż to razy zastanawiałem się, czemu służy muzyka? Co ja przekazuję? Jakie uczucia? Jakie emocje? Jak mam wyrazić coś, czego sam nie rozumiem? – pisał Fauré w swoim liście. Dogłębne rozumienie języka sztuki doprowadziło go do mistrzostwa melodii, prostoty i proporcji. Nie inaczej jest w suicie „Maski i bergamaski”, składającej się z utworów napisanych na zamówienie księcia Monako Alberta I dla teatru w Monte Carlo. Na pewno domyślają się Państwo, jak piękny świat jest w niej odwzorowany.

Znad Morza Liguryskiego przeniesiemy się do paryskiej biblioteki, w której Albert Roussel śledził pismo „Entomologiczne wspomnienia” (bardzo poetycki tytuł jak na publikację naukową, no ale wszak to Francja). Ich tom dziewiąty, a konkretnie strony od 74 do 231, musiał niezwykle mu zapaść w pamięć, gdyż stał się inspiracją do napisania baletu „Uczta pająka”. Nie będziemy zdradzać szczegółów, ale niestety planowane obżarstwo nie kończy się dla bohatera dobrze.

Ostatni z obrazów naszej wyobraźni namaluje Nino Rota. Znany ze swojej współpracy z reżyserem Federico Fellinim, był jednym z najbardziej płodnych i uznanych kompozytorów filmowych swojej epoki. Jego lista ścieżek dźwiękowych obejmuje tytuły od „La dolce vita” i „Romeo i Julia” Franca Zeffirellego po „Ojca chrzestnego” Francisa Forda Coppoli. O „Concerto soirée” na fortepian i orkiestrę napisano: Marzycielski jak Chopin, rewelacyjny jak Rachmaninow, zabawny jak Prokofiew, ale zawsze Rota – na nowo odkrywający piękno muzyki romantycznej.

Życzymy uniesienia jak najdalej od codzienności i zapraszamy do Filharmonii w Szczecinie!
Głównym Partnerem Filharmonii w Szczecinie jest Dealer BMW Bońkowscy.

Partnerem koncertu jest Szczecińska Izba Adwokacka.
Główny Partner Filharmonii
Logo Dealer BMW Bońkowscy
Partner koncertu
Logo Szczecińska Izba Adwokacka