BRILLANTE

Wspomnienie Gordona Haskella i koncertu w Szczecinie

AKTUELLES | 19-10-2020
Wokalista, basista, songwriter - Gordon Haskell zmarł w miniony weekend w wieku 74 lat pozostawiając po sobie piękną muzykę. Niskim, ciepłym, lekko zachrypniętym głosem uwodzi słuchaczy na całym świecie, w tym także w naszej Filharmonii. Rok temu artysta wystąpił wraz z naszą orkiestrą podczas pełnego wzruszeń koncertu.
Gordon Haskell swoją pierwszą solową płytę, „Sail In My Boat”, wydał w 1969 roku, a rok później, za namową Roberta Frippa, swojego kolegi ze szkolnych lat, dołączył do grupy King Crimson. Współpraca ta była krótka, bo Haskell wiedział, że to nie jest jego droga: „osobista i muzyczna uczciwość nie pozwoliły mu zostać”, jak jest wspomniane na stronie internetowej artysty.

Gordon Haskell wypracował swój styl, któremu pozostał wierny przez kolejne dekady, w trakcie których zebrał niemały bagaż doświadczeń życiowych i zawodowych. Jego utwory to najczęściej ballady z elementami bluesa, jazzu, folku i muzyki country.

Właśnie dzięki jednej z ballad zyskał światowy rozgłos. Singiel „How Wonderful You Are”, nagrany w pierwszym podejściu, ukazał się w 2001 roku i stał się w BBC Radio 2 jednym z najczęściej granych utworów na prośbę słuchaczy. Dla Gordona Haskella niezwykle ważne było to, że publiczność dostrzegła jego twórczość szczególnie w czasach, w których rynek muzyczny jest zdominowany przez duże wytwórnie.

Magiczny głos Gordona Haskella zabrzmiał w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie w niedzielę 17 listopada 2019 r. podczas koncertu Gordon Haskell | The Orchestral Sessions. Specjalnie na potrzeby koncertu w Szczecinie orkiestracji utworów Haskella dokona Jacek Kita: pianista, kompozytor i aranżer wielu koncertów i musicali.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z koncertu autorstwa Sebastiana Wołosza.
Juni 2021
01JUNDi, 11:00
05JUNSa, 11:00
05JUNSa, 19:00