MISTERIOSO

Trio Penderecki w rocznicę śmierci Mistrza

AKTUELLES | 08-03-2021
Rok temu polska kultura straciła jednego z najwybitniejszych kompozytorów, którego twórczość miała istotny wpływ na muzykę XX i XXI wieku. W piątkowy wieczór w złotej sali będzie można wysłuchać m. in. Chaconne in memorial del Giovani Paolo II Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Trio Penderecki. Zapraszamy 12 marca o godzinie 19:00 na koncert z udziałem publiczności. Bilety w cenie 35-40 zł.
Krzysztof Penderecki jest najbardziej znanym polskim kompozytorem XX i XXI wieku. Światowy rozgłos przyniosły mu utwory powstałe w latach sześćdziesiątych. Jego międzynarodowy sukces był dziełem takich utworów jak „Tren Ofiarom Hiroszimy” czy „Pasja według św. Łukasza”.

Kompozytor przez szereg lat zaskakiwał melomanów śmiałymi pomysłami, które realizowały najlepsze zespoły orkiestrowe na całym świecie. Jednym z bardziej monumentalnych dzieł w dorobku zmarłego w marcu 2020 roku Mistrza jest symfonia-oratorium „Siedem bram Jerezolimy”. Zamówiony przez władze Jerozolimy utwór był również wykonany 14 grudnia 2018 roku w Filharmonii w Szczecinie pod batutą Krzysztofa Pendereckiego.

Straciliśmy wszyscy wielkiego człowieka, wybitnego twórcę, pedagoga, humanistę i jednego z najbardziej znanych i cenionych na świecie kompozytorów. Chcielibyśmy więcej, a dziękujemy za to co dostaliśmy i co będzie na zawsze dla nas mądrą lekcją i inspiracją do bycia odważnym i twórczym. Pozostanie piękne wspomnienie spotkań i wielka strata – wspomina Mistrza Dorota Serwa, Dyrektor Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie.

W piątkowy wieczór 12 marca, w przeddzień inauguracji 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, w sali Filharmonii usłyszymy Trio Penderecki, które wykona Chaconne in memorial del Giovani Paolo II Krzysztofa Pendereckiego, w transkrypcji JaeJoona Ryu na trio fortepianowe. Słynna część „Polskiego Requiem” po raz pierwszy zabrzmi w interpretacji tego składu wykonawczego.

Trio Penderecki to nowy, wyśmienity zespół muzyczny, którego członkami są wybitni instrumentaliści, zwycięzcy międzynarodowych konkursów muzycznych na całym świecie. Ich celem jest skierowanie muzyki kameralnej na nowe tory, a także stałe poszerzanie repertuaru tria fortepianowego poprzez kreowanie nowatorskich zdarzeń artystycznych. Działalność Trio Penderecki będzie hołdem dla ich patrona, największego polskiego kompozytora naszych czasów.

Wiolonczelista Claudio Bohórquez to obecnie jedno z najbardziej znaczących nazwisk w świecie muzyki. Drogę do światowej kariery otworzyło mu zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie w 1995. Jego drogą podążają młodsi koledzy z zespołu. Skrzypek Mateusz Makuch to zwycięzca Concerto Competition Morningside Music Bridge w Calgary (2013) oraz kilkunastu innych konkursów skrzypcowych: w Singapurze, Atenach, Paryżu, Wiedniu, Londynie, Kijowie, Rzymie, Fermo, Sarajewie, Sztokholmie, V’ac i Namur. Pianista Andrzej Wierciński ma na koncie zwycięstwa między innymi w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Saint-Priest (2019) i Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015).

W programie koncertu znalazły się również utwory Johannesa BrahmsaAntonína Dvoráka uwydatniające nie tylko emocjonalną myśl muzyczną, w której tak doskonale odnajdują się muzycy zespołu, ale także stanowiące prezentację europejskich żywiołów etnicznych w uniwersalnym języku muzycznym, w której to idei silnie zakorzeniona była twórczość Krzysztofa Pendereckiego.

Zapraszamy 12 marca o godzinie 19:00 na koncert PENDERECKI z udziałem publiczności. Bilety w cenie 35-40 zł można kupić w kasie Filharmonii oraz na filharmonia.szczecin.pl.

Koncert odbędzie się przy udziale publiczności. Będzie również rejestrowany i udostępniony w niedalekiej przyszłości w sieci.

Partnerem koncertu PENDERECKI jest Szczecińska Izba Adwokacka.
Mai 2021
01MAISa, 19:00
MISTERIOSO | Filharmonia Szczecin OnlineFeelHarmony Quintet I Polnische Musik Kostenlose Online-Premiere
02MAISo, 19:00